Typy profili oznaczników kablowych

Typy i rodzaje profili oznaczników kabli i przewodów. Profil płaski owalny żółty. Koszulka termokurczliwa do kabli wraz z opisem. Taśma samoprzylepna do aparatów elektrycznych, szaf sterowniczych i rozdzielnic.

Istnieją trzy główne typy profili oznaczników kablowych.
Pierwszym z nich jest profil o przekroju płaskim, który po nałożeniu na przewód dzięki swojej konstrukcji mocno do niego przylega.
Kolejnym rodzajem są profile termokurczliwe., zaś ostatnim z typów są taśmy samoprzylepne.
W dalszej części artykułu zapraszam Cię do zapoznana się z osobna z każdym rodzajem profilu

Profil oznacznika kablowego – typ owalno – płaski

Jest to najczęściej stosowany rodzaj oznacznika kablowego służącego do oznaczania instalacji elektrycznych. Jego przekrój poprzeczny zbliżony jest do owalu, przez co po nałożeniu na przewód samoczynnie się na nim zaciska, uniemożliwiając jego swobodne poruszanie (jest to istotne przy oznacznikach kablowych, które są wykorzystywane w przewodach podpiętych pionowo).
Nadruk na tego typu profilach jest prosty i odbywa się najczęściej w termotransferowych drukarkach oznaczników różnego rodzaju. Można wykorzystać do tego celu drukarki takich firm jak Canon, Brother, Phonenix Contact.

przykładowa realizacja z wykorzystaniem oznaczników kablowych płaskich. oznaczniki do kabli i przewodów.
Oznaczniki kabli
Montaż oznaczników kablowych

Profil termokurczliwy

Profil ten znajduje zastosowanie przy instalacjach gdzie wykorzystuje się instalacje elektryczne o różnych przekrojach przewodów. Jest to jego największą zaletą. Stosunek skurczu wynosi 2:1. Montaż jest bardzo prosty, polega na nałożeniu profilu na przewód i podaniu wpływowi ciepłego powietrza- z opalarki lub innego źródła np. suszarki.

oznaczniki termokurczliwe zakładane na kable i przewody. Zestawy oznaczników. Oznaczanie przewodów
Profil termokurczliwy z nadrukowanymi cyframi

Taśma samoprzylepna

Jest to rodzaj taśmy z naniesioną warstwą kleju. Po wydrukowaniu pożądanych oznaczników kablowych, należy usunąć taśmę zabezpieczającą, a sam oznacznik nakleić na dobrze odtłuszczone materiały. Taśmy tego typu najczęściej służą do znakowania aparatów w rozdzielnicach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć tego typu oznaczeń do znakowania przewodów.

Taśma samoprzylepna do oznaczania elementów instalacji elektrycznej. Oznaczania aparatów. Oznaczniki kabli
Taśma samoprzylepna
profil płaski do oznaczania kabli i przewodów. Możliwość montażu na peszlu lub innej osłonie przewodu. Montowany za pomocą opaski zaciskowej
Profil płaski montowany do przewodu za pomocą opaski zaciskowej
Oznacznik kablowy montowany opaską
Zestaw oznaczników kablowych elektrycznych