Oznaczniki kablowe – które wybrać?

Przy projektowaniu oraz wdrażaniu rozwiązań instalacji elektrycznych i niskoprądowych niezwykle istotny jest wybór systemu oznaczników kablowych. Na rynku istnieje wiele rozwiązań różniących się między sobą jakością, ceną oraz innymi szczegółami.

Zatem który system oznaczeń kablowych i przewodów wybrać aby nasza instalacja elektryczna była wykonana profesjonalnie?

Zanim dokonamy wyboru musimy zdefiniować nasze potrzeby. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jak bardzo będzie rozbudowana nasza instalacja elektryczna?
  • Czy instalacja będzie wykonana na użytek w przemyśle czy posłuży mniejszym rozwiązaniom?  
  • Jakiej średnicy zastosujemy kable?    
  • Jakie warunki środowiskowe będą towarzyszyły instalacji elektrycznej? (temperatura, skład chemiczny atmosfery)

Jak bardzo będzie rozbudowana Twoja instalacja elektryczna?

               Jeśli planujesz wykonać instalację elektryczną w mieszkaniu lub domu, gdzie będziesz musiał podłączyć skrzynkę z bezpiecznikami,  zamontować kilka gniazdek i podłączyć LEDy na suficie, liczba Twoich połączeń kablowych nie będzie duża. W takim przypadku możesz wykorzystać gotowe zestawy oznaczników przewodów nasuwanych lub termokurczliwych.

                Jeżeli jesteś producentem rozdzielnic prądu elektrycznego, instalatorem lub wykonujesz systemy automatyki przemysłowej, potrzebujesz rozwiązań dopasowanych do Ciebie. Instalacje takie wymagają wielu przyłączeń przewodów i są bardzo skomplikowane.  Dla zapewnienia prawidłowego wykonania i obsługi instalacji elektrycznej, producenci często stosują własny system opisywania oznaczeń – listw zaciskowych, elementów instalacji elektrycznej, przewodów, czujników i elementów wykonawczych.  Nad takimi instalacjami pracuje sztab inżynierów oraz specjalistów. Instalacje elektryczne tego typu wymagają opieki serwisantów, a niejednokrotnie poprawek i przeróbek. Aby nie zaprzątać sobie głowy nauką na pamięć schematów połączeń, warto po prostu na początku pracy dobrze je oznaczyć. Wszystko jest jasne i czytelne jeżeli opisy przewodów zgadzają się z dokumentacją. Praca staję się  przyjemnością, a ty oszczędzasz nerwy.  Skorzystaj z naszych gotowych rozwiązań lub zleć wykonanie swoich oznaczników.
komplet oznaczników nasuwanych na przewody

Jeśli wiesz już jak bardzo będzie rozbudowana Twoja instalacja elektryczna to kolejnym krokiem jest dopasowanie rozmiaru oznacznika kablowego.

W przypadku wykonywania małych instalacji elektrycznych najczęściej stosujemy przewody o zbliżonych średnicach przewodów, choć nie jest to regułą. Nie zastosujemy takiego samego przewodu do sterowania przekaźnikiem 24 VDC, jak do zasilenia silnika 4kW. Zatem jeżeli chcemy oznaczyć przewody o średnicach do 4 mm warto zastosować oznaczniki nasuwane lub termokurczliwe. Zaletą oznaczników nasuwanych jest możliwość wielokrotnego i łatwego montażu, bez obawy, że oznacznik będzie swobodnie przesuwał się na przewodzie (płaski profil oznacznika zapewnia docisk do przewodu). 
Zaletą oznaczników termokurczliwych jest ich szeroki zakres stosowania oraz mocne przyleganie do przewodu.
Jeśli potrzebujesz oznaczyć przewody których przekroje są dużo większe, mamy klika rozwiązań dopasowanych do Twojego projektu. Jeśli przewody będą narażone na substancje żrące, kwasy oleje –  zastosuj oznaczniki ze stali nierdzewnej lub tworzywa, montowanego do przewodów opaską zaciskową. Jeżeli instalacja nie będzie narażona na szkodliwe czynniki możesz wykorzystać oznaczniki kablowe nacinane, które również montowane są do przewodu za pomocą opaski zaciskowej. 
* odradzamy stosowanie 'oznaczników nakładanych’ na przewody (oznaczniki mogą spadać z przewodów, przez co tracimy ich opis).