Systemy oznaczeń w rozdzielnicach elektrycznych.

Rozdzielnica elektryczna jest elementem sieci elektrycznej lub instalacji elektrycznej zawierającej elementy i podzespoły służące do łączenia, przerywania oraz rozdziału obwodów elektrycznych i ich kombinacji.

Kombinacje takie stosuje się w połączeniu z:

 • urządzeniami sterowniczymi – stycznik, przekaźnik
 • urządzeniami ochronnymi- bezpiecznik elektryczny, wyłącznik instalacji, wyłącznik różnicowo – prądowy lub ogranicznik przepięć)
 • aparatura pomiarowa- przekaźnik prądowy, licznik energii elektrycznej, czujnikami
 • instalacjami regulującymi (regulator, sterownik PLC, komputer przemysłowy)

Oznaczanie przewodów i wiązek kablowych o dużych średnicach.

Każdy kto ma do czynienia z prądem elektrycznym, spotkał się z koniecznością oznaczenia przewodów. Jak dobrać oznacznik do swoich potrzeb wyjaśniłem w poprzednim artykule, który możesz przeczytać tutaj.
Teraz poznajmy bliżej oznaczniki kablowe montowane bezpośrednio na przewód, których rozróżniamy dwa typy:

oznacznik kablowy montowany opaska

Oba typy oznaczników łączy jedna wspólna cecha – są montowane do przewodu za pomocą opaski zaciskowej. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla Ciebie i twojego przedsiębiorstwa. Dlaczego? Wyjaśnienie jest niezwykle proste:

 • opaski zaciskowe to tanie rozwiązanie
 • łącząc opaski zaciskowe ze sobą zyskujesz nie ograniczony przedział rozmiarów średnich przewodów na które możesz stosować opaski
 • w razie potrzeby możesz zdemontować i ponownie zamontować oznacznik
 • krótki czas montażu

Po co oznaczać przewody i wiązki kablowe?

Oznaczanie przewodów i wiązek kablowych z pewnością daje same plusy w twojej pracy. Jakże nie wygodnym sposobem musiało by byś sprawdzanie który kabel którędy przebiega i za sterowanie którego elementu będzie odpowiadał. Dlatego nie wyobrażam sobie montażu szafy sterowniczej i jej podłączania bez oznaczonych przewodów.

Jeżeli przewody, które instalujesz nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne czy czynniki które mogą spowodować ich uszkodzenie (kwasy), możesz zastosować oznaczniki kablowe z tworzywa sztucznego montowane opaską. W przeciwnym wypadku skorzystaj z oznaczników ze stali nierdzewnej.

Oznaczanie żył w przewodach oraz przewodów pojedynczych

Przewód składa się z żył i to głownie na ich oznaczeniu będzie Ci najbardziej zależało. Zakładamy że będziesz oznaczał żyły, których średnica nie przekracza 4 mm. W tym przypadku mamy dla ciebie kilka rozwiązań, nad którymi powinieneś się zastanowić:

 • Oznaczniki kablowe na zamówienie – oznaczniki kablowe produkowane pod specyfikację klienta – dostosowane do indywidualnych potrzeb i własnego projektu.
  Możliwość wyboru rozmiaru oznacznika, jego długości oraz opisu instalacji elektrycznej, która zostanie wydrukowana na oznaczniku.
  Do wyboru w tej kategorii – oznaczniki nasuwane i montowane opaską. Symbolami nanoszonymi na oznaczniki mogą być litery, cyfry i liczby lub też znaki specjalne.
 • oznaczniki termokurczliwe na zamówienie
 • zestawy oznaczników kablowych – zestawy oznaczników kablowych nasuwanych w pudełku. Są to najczęściej stosowane oznaczniki przewodów nasuwanych lub montowane opaską, składające się z oznaczników cyfrowych, liczbowych lub elektrycznych.
  Do wyboru – oznaczniki zapakowane w poręcznym, plastikowym pudełku lub oznaczniki bez opakowania. Wybór należy do Ciebie.
 • oznaczniki kablowe pojedyncze – oznaczniki nasuwane na przewody elektryczne, światłowody, kable LAN. Każdy oznacznik jest sprzedawany w pakiecie po 100 sztuk. Masz możliwość dowolnej konfiguracji swojego zamówienia lub zestawiając je według własnych potrzeb.

Jak oznaczyć elementy i podzespoły szafy sterowniczej?

Mając oznaczone kable i przewody w szafie sterowniczej, możesz teraz oznaczyć jej elementy. Do tego celu możesz wykorzystać oznaczniki naklejane lub tabliczki znamionowe.

rozdzielnica prądu 230 V, 24VDC
Przykład oznaczania rozdzielnicy elektrycznej, szafa regulatora turbiny
Skrzynka pośrednia wraz z systemem oznaczeń przewodów
Oznaczenia przewodów- listwa rozdzielcza 230 V
System oznaczeń przewodów dla sterownika PLC oraz separatorów