Oznaczniki instalacji przemysłowych, rur i rurociągów

tabliczki opisowe manometrów

Instalacje przemysłowe już od dawna towarzyszą nam niemal codziennie. Korzystamy przecież z instalacji wodociągowych, gazowych, kanalizacyjnych, grzewczych, chłodniczych, hydrantowych lub tryskaczowych. Niejednokrotnie są to bardzo skomplikowane systemy służące do transportu danego medium, pomiędzy dostawcami, a odbiorcami. Instalacja przemysłowa to nie tylko rury czy przewody elektryczne, ale także wiele pozostałych urządzeń, które wchodzą w jej skład. Wśród tych elementów mamy pompy, zawory, liczniki, manometry oraz czujniki monitorujące pracę sieci przemysłowej. Budowa, obsługa, konserwacja lub naprawa takiej instalacji przemysłowej jest poważnym wyzwaniem inżynieryjnym i realizacyjnym. W przyszłości, kiedy nadzór nad instalacją przejmie właściciel, a z nim służby utrzymania ruchu, niezwykle pomocne okaże się praktyczne, niskobudżetowe i właściwe oznakowanie instalacji przemysłowej oraz jej elementów składowych. Firma Oznacz To stworzyła specjalne oznaczniki służące właściwemu oznaczaniu takich instalacji.
Z przyjemnością przedstawimy kilka propozycji oznaczników instalacji przemysłowych, które możecie Państwo dobrać według własnych potrzeb.

Typy oznaczników przemysłowych

W celu zapewnienia najlepszego produktu, a zarazem jego jak największej standaryzacji, firma Oznacz To przygotowała oznacznik przewodów wykonany ze stali nierdzewnej, który w zależności od potrzeb można dowolnie konfigurować.

Bazą produktu jest specjalny uchwyt montażowy pełniący funkcję elementu pośredniego (montażowego) pomiędzy elementem instalacji, a tabliczką znamionową (opisową).
Uchwyt jest wykonany ze stali nierdzewnej, co ma zapewnić szeroki wachlarz możliwości zastosowania. Uchwyt jest montowany do instalacji w pionie lub poziomie (poprzecznie lub podłużnie) za pomocą opaski zaciskowej (stalowej lub plastikowej). Do elementu montażowego przewidzieliśmy szereg następujących akcesoriów:

Tabliczka grawerowana – tabliczka wykonana z tworzywa sztucznego z polem opisowym, którego treść może być dowolnie konfigurowana przez klienta. W polu opisowym można umieść dowolne znaki, opis instalacji czy też jej elementów, takich jak: czujniki, manometry, zawory.
Zamawiając ten produkt, klient dokonuje kupna kompletu tj. uchwytu wraz tabliczką i dowolnym opisem.

tabliczka grawerowana do oznaczania czujników w instalacjach przemysłowych
Przykład oznaczenia elektronicznego czujnika ciśnienia za pomocą tabliczki grawerowanej.

Tabliczka z tworzywa sztucznego – tabliczka wykonana z tworzywa sztucznego, której pole opisowe pozostaje puste, w celu możliwości naniesienia napisu przez kupującego. Napis może być wykonany markerami niezmywalnymi lub po prostu wydrukowany na papierze samoprzylepnym w zwykłej drukarce (atramentowej lub laserowej) i naklejony na tabliczkę.

tabliczki przemysłowe do oznaczania elementów instalacji przemysłowych oraz rur
Przykłady tabliczek do oznaczania rur i rurociągów oraz pozostałych elementów instalacji przemysłowych.

Oznaczniki ze stali nierdzewnej – tabliczka, która jest montowana do uchwytu za pomocą nitów. Wykonana w całości ze stali nierdzewnej. Pole opisowe może być grawerowane laserowo lub opisane podobnie jak w przypadku tabliczki z tworzywa sztucznego. Kolejną możliwością jest opis za pomocą numeratorów, znaczników do metalu.

Tabliczki do rurociągów. Różne możliwości konfiguracji oraz opisów
Przykłady tabliczek do rurociągów.

Jak i gdzie stosować oznaczniki?

Oznaczniki przemysłowych instalacji, rur i rurociągów stosujemy wszędzie tam gdzie:

– oznaczanie tego typu jest wymagane jest przez prawo,

– projekt instalacji przewiduje oznaczenie instalacji i jej elementów,

– zależy nam, aby elementy instalacji były łatwo identyfikowane,

– w przypadku konieczności stosowania opisów , numerów inwentaryzacyjnych, dat przeglądów.

Główne cechy oznaczników rur, rurociągów oraz instalacji przemysłowych.

-możliwość zastosowania w każdej instalacji przemysłowej oraz w jej elementach: rurach, rurociągach, gazociągach, wodociągach, instalacji gaśniczych, grzewczych, chłodniczych; zaworach, manometrach, czujnikach, armaturach itp.

– bardzo szybki i łatwy montaż – montaż za pomocą opaski zaciskowej, bez konieczności demontażu instalacji lub jej elementów. Możliwość montażu w pionie lub poziomie

– szeroki wachlarz konfiguracji – możliwość wyboru tabliczek grawerowanych plastikowych, metalowych luz do samodzielnego opisu

– kompatybilne rozmiary – długość 88mm, szerokość 21mm oraz wysokość 12 mm zapewnia szeroki zakres zastosowań i wygodne, duże pole opisowe

– możliwość montażu do elementów o przekroju okrągłym, owalnym, sześciokątnym lub takim, na którym daje się zamontować opaska zaciskowa.

Oznacznik rurociągów
Oznacznik rurociągów
Oznacznik instalacji przemysłowych- widok z tyłu
Oznacznik instalacji przemysłowych- widok z tyłu
oznacznik rur, przykładowe sposoby montażu
Oznacznik rur, przykładowe sposoby montażu
Oznaczniki instalacji przemysłowych
Oznaczniki instalacji przemysłowych